dizanteri.gen.tr https://www.dizanteri.gen.tr Dizanteri, Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, dizanteri.gen.tr Fri, 17 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sat, 19 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/bebeklerde-dizanteri.html Tue, 27 Nov 2018 16:41:32 +0000 Bebeklerde dizanteri, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken bağırsaklarda bulunan iltihaplanma ile ortaya çıkar. İltihap sonucunda kanlı veya normal düzeyde ishal oluşumuna sebep olur. Özellikle virüs, enfeksiyon Bebeklerde dizanteri, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken bağırsaklarda bulunan iltihaplanma ile ortaya çıkar. İltihap sonucunda kanlı veya normal düzeyde ishal oluşumuna sebep olur. Özellikle virüs, enfeksiyon, bakteri, parazit sonucunda ortaya çıkan dizanterinin bebeklerde tehlikeli olduğu belirtilmektedir. Özellikle bağırsak sisteminin bozulmasına sebebiyet verdiği için bağırsağın işlevini yerine getirmesine engel olur. Dizanterinin bebeklerde ağız yolu ile bulaştığı gözlenir. Ayrıca deriden temas ve dokunma ile ortaya çıktığı belirtilmektedir. Bebeklerde dizanteri sonucunda vücut fazla oranda su tüketmeye başlar. Bunun yanında tüketilen mineraller sebebiyle bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olur. Bebeklerde dizanteri hastalığının ciddiye alınması gerekir. Aksi takdirde zehirlenme veya ölüme sebebiyet verdiği belirtilmektedir. 

Bebeklerde dizanteri çeşitleri

Bebeklerde basilli dizanteri, bakteri sebepli  tropikal bölgelerde yaşayan bebeklerde gözlenir. Dünya çapında yılda bir milyondan fazla kişinin dizanteriden hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Bu oranın içerisinde yaklaşık olarak 600 bin. kişinin bebek ve çocuk olduğu belirtilmektedir Bu sebepten dolayı tedavisinin vakit kaybedilmeden yapılması hayatı önem taşımaktadır.

Bebeklerde Amipli dizanteri, tek hücreli amip tarafından vücuda alınan dizanteri çeşitleri içerisinde yer alır. Vücuda girdiği zaman bekleme süreci yapar ve sonradan aktif hale gelir. Ölümcül olması sebebiyle bulaşıcı olan hastalıklar içerisinde yer alır. Özellikle bebeklerde amipli dizanteri hijyenik olmayan su tüketimi veya yiyeceklerden bulaşması ile gözlenir. Teşhis edilmesi halinde vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir

Bebeklerde dizanteri belirtileri ve nedenleri

Bebeklerin vücudu savunmasız olduğu için her türlü zararlı oluşuma karşı açık varlıklardır. Özellikle anne sütü almayan çocukların birçok hastalığa maruz kaldığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı bebeklerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için bolca anne sütü ile beslenmeleri belirli aydan sonra ek gıdalara geçerek vücut gelişimini tamamlanmasına yardımcı olunması gerekir. Temiz olmayan su tüketimi ile vücuda alınması halinde birçok hastalığa sebebiyet verir. Dizanteri ile birlikte bebeklerin karnında şişlik, yüksek ateş, kanlı ishal, normal ishal, bulantı, halsizlik, uykusuzluk, ateş ani başlayan titreme nöbetleri, sürekli kaka yapması veya kabızlık gibi problemler dizanteri belirtileri içerisinde yer alır. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Bebeklerde tedavi edilmemesi halinde zehirli ishal sebebiyle ölüme sebebiyet verdiği belirtilmektedir. 

Bebeklerde dizanteri tedavisi

Muayene sonrasında yapılan kan tahlili ve dışkı tahlili ile ortaya çıkar. Gerekli görülürse bebekleri uygulanacak ultrason yöntemleri ile kesin teşhisi yapılır. Uygulanacak ilaç tedaviyle tedavi edilmesi sağlanır. Özellikle tedavi ağız yolundan uygulanırken bu süreç içerisinde bebeğe fazla su içirilmeli ve sürekli anne sütü ile beslenmesi sağlanmalıdır. Çünkü anne sütü içerisinde bulunan doğal antibiyotik sayesinde dizanterinin oluşturduğu problemlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Bebeğe yüksek oranda sıvı takviyesi yapılmalıdır. İlerlemiş safhasında bebeklerin hastaneye yatırılarak oksijen, serum uygulaması yapılarak kaybettiği suyun geri alınması sağlanır. Antibiyotik uygulanması gerekli görülmesi halinde uygulanarak dizanterinin etkileri giderilir. Bebekleri korumak için yaşanılan ortamın hijyenik kurallara uygun olması gerekir. Annenin bebeğin bakımını yapmadan kendi hijyen bakımını yapması gerekir. Ellerini düzenli yıkılarak bebeğin bakımı yapılmalıdır. Bebeğe yedirilen meyvenin veya sebzenin doğru şekilde yıkanması, gerekirse sirkeli suda bekletilerek içerisinde bulunan mikropların öldürülmesi gerekir. Bu süreç içerisinde bebeklerin kullandığı oyunc]]> Dizanteri Bulaşıcımı https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-bulasicimi.html Wed, 28 Nov 2018 11:06:11 +0000 Dizanteri bulaşıcımı, sık karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alan dizanteri hastalığı bulaşıcı olması bakımından yayılma gösterir. İki çeşide ayrılan dizanteri basilli dizanteri ve amipli dizanteri olarak i Dizanteri bulaşıcımı, sık karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alan dizanteri hastalığı bulaşıcı olması bakımından yayılma gösterir. İki çeşide ayrılan dizanteri basilli dizanteri ve amipli dizanteri olarak ikiye ayrılır. 

Dizanteri türleri;

Amipli dizanteri, bulaşıcı olmasının yanı sıra sinsi olarak vücutta bekleme yaparak yayılmaya başlar. Genellikle tropikal ülkelerde sıklıkla görülürken; bebeklerde ölüme sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Kanlı ishal, yüksek ateş, mineral kaybı, karın ağrısı, karına şişlik oluşumuna neden olur. 

Basilli dizanteri, bulaşıcı olarak tanımlanırken; karın ağrısı, ishal, kanlı ishal, ağır enfeksiyonlar, göz problemleri yaşanmasına sebebiyet verir. Vücut su kaybı yaşadığı için sağlıklı şekilde görevini yerine getiremez.

Dizanterinin bulaşma sebepleri, dizanteri hijyenik olmayan ortamlardan bulaşma özelliği gösterir. Özellikle yiyeklere dokunan kişinin ellerinde bulunan dizanteri mikrobunun başkasına temas etmesiyle bulaşma meydana gelir. Sineklerde bulunan dizanteri sebebiyle de insanlara bulaşabilir. Taşıyıcı olan kişilerden yayılma özelliği gösterir. Vücuda direkt temas yoluyla veya öpüşme sebebiyle girdiği belirtilirken direkt bulaşması sağlanır. Kişilerin bardak, çatal, kaşık, para, musluk gibi alanlardan bulaştığı belirtilir. Dizanteri hastalığının basit şekilde geçirenler ayatta iken atlatırken hastalığın yayılmasına sebebiyet verir. Hafif olarak atlatan kişiler daha tehlikeli durumdadır. Hastalığı hiçbir belirti vermeden geçiren dizanteri hastaları ise dokundukları her şeye dizanterinin bulaşmasına sebebiyet verir.

Dizanteri bulaşıcımı, dikkat edilmesi gerekenler
 • Hastalığın bulunduğu kişilerin dokunduğu maddelere başkasının dokunması ile yayılma gösterir. 
 • Dizanteri hastalığı kirli su tüketilmesi ile ortaya çıkarken; bunun yanında ekmek, salata, süt, meyve gibi ürünlerden kolayca vücuda girer. 
 • Dizanteri hastalığı genellikle yaz aylarında yaygın olarak bulaşma özelliği gösterir. Özellikle deniz olan bölümler de yaygın olarak görülür. Ortak kullanılan havuz, hamam, sauna, havlu, sabun gibi malzemelerin kullanılması bulaşmasının nedenleri içerisinde yer alır. 
 • Her yaşta kişiye bulaşabilen hastalık olması sebebiyle dolaşım yetmezliği problemlerine sebebiyet verir. İshal sebebiyle zehirli ishal, kanlı ishal, yüksek ateş, titreme, halsizlik gibi problemlere sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. 
 • Çocuklara bulaşması halinde daha ağır atlatılır. Çocukların sinir sistemini etkilediği için su kaybı belirtileri sebebiyle daha ağır şekilde seyreder. 
 • Tedavi için uygun beslenme önerilirken; gerekli görülmesi halinde hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Bu süreç içerisinde kişinin dokunduğu her şeyin hijyenik olduğundan emin olmasına, kimsenin kullandığı eşyaları kullanmamaya özen göstermesine, vücuda giren vitaminlerine dikkat etmesi gerektiği anlatılır. 
 • Hastalığın bulunduğu kişilerin kalabalık ortamlardan uzak kalmaları keşinin hastalığı atlatması açısından son derece önemli iken, başkalarına bulaştırmaması içinde hastalığı atlatana kadar kalabalık ortamlara girmemesi anlatılır. 
 • Özellikle C vitamini, B vitamini, K vitamini gibi ürünleri bolca tüketmesi ile bulaşmasının engellenmesini sağlaması anlatılır. 
]]> Dizanteri İlacı https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-ilaci.html Wed, 28 Nov 2018 23:41:59 +0000 Dizanteri ilacı; dizanteri  ishalle birlikte görülen bulaşıcı bir  kalın bağırsak hastalığıdır. Önlemi alınmaz yani ilaç tedavisi kullanılmaz  ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Daha çok vücut direnci d Dizanteri ilacı; dizanteri  ishalle birlikte görülen bulaşıcı bir  kalın bağırsak hastalığıdır. Önlemi alınmaz yani ilaç tedavisi kullanılmaz  ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Daha çok vücut direnci düşük olan yani bebek, çocuk ve yaşlılar için tehlikeli bir bağırsak hastalığıdır. Dizanteri hastalığında genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Dizanterinin nedenleri; 

Dizanteri hastalığının başlıca sebebi içme sularıdır.  Bu sulardan yıkanmış meyve ve sebzelerde dizanterinin nedenlerindendir. Bulaşıcı bir hastalık olan dizanteri direk temas, tuvalet, çatal, kaşık ve havlu gibi ortak kullanılan araç ve gereçlerden de kolaylıkla bulaşabilmektedir.

Dizanteri belirtileri; 

Dizanteri hastalığına yakalanan bir kişide karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, kusma, halsizlik,titreme ve ateş görülmektedir. Ayrıca dizanteri olan bir kişinin ishali hem pis kokulu hem kanlı hemde balgamlı olur.

Dizanteri ilacı; 

Dizanteri hastalığına yakalanan kişilere ilaç olarak genellikle Flagy veya Nidazol şurup kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçları kullanmak için öncelikle doktora gidip tahlil yapılması gerekir. Daha sonrada doktorunuzun uygun gördüğü doz ve sürede kullanılması gerekir. Dizanteri hastalığının da  iki çeşidi  bulunmaktadır. Ancak her iki çeşidinde de ilaç kullanımı kadar temiz ve hijyende çok önemlidir. 
Ayrıca dizanteride kullanılan flagy ve nidazol ilaçlarına doktorunuz  ek olarak farklı ilaçlarda verebilir. Çünkü özellikle bebek ve çocuklar ishalden dolayı su, mineral ve tuz kaybetmektedirler. 
]]>
Bebeklerde Amipli Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/bebeklerde-amipli-dizanteri.html Thu, 29 Nov 2018 08:26:11 +0000 Bebeklerde amipli dizanteri; tüketilen besinlerden bulaşan amip tek hücreli bir canlıdır. Bebeklere bulaşmasında ki en etkili yol ise temas ettikleri cisimler üzerinde bu canlının bulunmasıdır. Amip insan vücuduna ağız yoluyla g Bebeklerde amipli dizanteri; tüketilen besinlerden bulaşan amip tek hücreli bir canlıdır. Bebeklere bulaşmasında ki en etkili yol ise temas ettikleri cisimler üzerinde bu canlının bulunmasıdır. Amip insan vücuduna ağız yoluyla girer ve bağırsaklara tutunur. Bağırsaklara tutunmasına yardımcı yalancı ayaklara sahiptir. Amipler bölünerek ürer ve insan vücudunda kendisine uygun ortamı bulduktan sonra çok hızlı çoğalma gösterirler. Amipli dizanterinin oluşmasındaki ilk aşama ise kalın bağırsaklara tutunup burada ülser adı verilen küçük yaralara yol açmasıdır. Bunun sonrasında görülen kanlı ishal amipli dizanteri hastalığının diğer adı da denilebilir. Bu yaraların büyüyüp genişlemesi ile oluşan amipli dizanteri şiddetli karın ağrılarına neden olmaktadır. Eğer bebeğin dışkısında kan, kötü koku ve ishal görülüyorsa amipli dizanteri hastalığı düşünülmelidir. Amipli dizanteri hastalığı amipin uzun bir kuluçka dönemi geçirmesinden sonra çok hızlı etki gösterir. Bebeklerde amipli dizanteri çok fazla kanlı ishale sebep olur ve aynı zamanda ateş yükselmesi de bu hastalığın bebeklerdeki en büyük etkileridir.

Bebeklerde amipli dizanteri belirtileri
 • Bebeklerde ani ve şiddetli yüksek ateş
 • Bebeğin sürekli olarak ağlamasına sebep olan karın ağrısı
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Şiddetli ve kanlı ishal görülmesi
 • Dışkılama sırasında zorlanma hissedilmesi
Bebeklerde amipli dizanteri tedavisi

Bebeklerde amipli dizanteri hastalığı genellikle ayakta tedavisi yapılan ve hastaneye yatma gereksinimi gerektirmeyen bir hastalıktır. Genellikle bir hafta on gün hastalığın tedavisi için yeterli bir zaman olmaktadır. Hastalığın tedavisinde genellikle en etkili olacak ilaç antibiyotik kullanılır. Ancak doktorunuzun bebeğiniz için en uyun ilaca karar kılacağı kesindir. Amipli dizanteri hastalığından korunmak için Dünya Sağlık Örgütü'ün tavsiyeleri ise şöyledir;
 • Doğal ve güvenilir yiyecekler alınması
 • Yiyeceklerin tam pişirilmesi
 • Pişirilen yiyeceklerin fazla bekletmeden tüketilmesi
 • Yiyeceklerin saklanmasında aşırı özen gösterilmesi
 • Kullanılan suyun güvenilir olması 
 • Buzdolabından çıkarılan yiyeceklerin kaynatılarak tüketilmesi
]]>
Dizanteri Ne Yemeli https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-ne-yemeli.html Fri, 30 Nov 2018 07:13:32 +0000 Dizanteri Ne Yemeli;  Dizanteri her yaşta ki kişinin geçirebileceğı bulaşıcı bir hastalıktır. Dizanteriye neden olan enfeksiyonun vücuda girmesinden bir kaç gün sonra başlamaktadır. Kanlı ishal ve bulantı yapmaktadır. D Dizanteri Ne Yemeli;  Dizanteri her yaşta ki kişinin geçirebileceğı bulaşıcı bir hastalıktır. Dizanteriye neden olan enfeksiyonun vücuda girmesinden bir kaç gün sonra başlamaktadır. Kanlı ishal ve bulantı yapmaktadır. Dizanteri kişiden kişiye farklı belirtiler gösterebilmektedir. Dizanteri ateş yapabilmekte ve karın ağrısı olabilmektedir. Kişi dizanteri olduğunda doktor muayenesi olarak doktorunun verdiği ilaç tedavisinin yanında bitkisel çaylar ve bazı yiyecekler karın ağrısına ve ishale iyi gelecek ve dizanteri Allah'ın izni ile geçecektir. İshali bir an önce durdurabilen bazı meyvelerde kişiye yardımcı olmaktadır. Dizanteri olunduğunda kişide görülen ishal vücutta su kaybına neden olacaktır. Bundan dolayı kişinin kaybettiği suyu vücuduna yeniden kazandırması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin vücudu su kaybından dolayı işlevlerini yerine getiremeyecektir. Bol su alması gerekmektedir. Meyve sularından şeftali veya vişne tercih edilmesi faydalı olacaktır. Kayısı suyu bağırsakları daha fazla çalıştıracak ve kişi ishalden zaten şikayetçi iken sıkıntı olacaktır

Dizanteriye Ne İyi Gelir;

Zencefil: Taze zencefil kullanmanız gerekmektedir. Günde 2 kez 1 çay kaşığı zencefil, 1çay kaşığı karabiber ile karıştırarak yutmanız iyi gelecektir. İçerisine arzu edilirse bal katabilirsiniz. 

Limon: Günde 2 kez içebileceğiniz ılık suyun içerisine yarım limonu sıkarak içtiğinizde dizanterinin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Türk kahvesinin üzerine birkaç damla limon sıkarak küçük toplar yapabilir ve yutabilirsiniz. Dizanteri ishali için hemen etkisini gösterecektir.

Çemen otu: 1 çay kaşığı taze çemen otu tohumunu bir mikyar yoğurt ile karıştırarak yutabilirsiniz. 

Ayva: Ayva tüketerek dizanteri ve ishali kesebilirsiniz.

Ceviz yaprağı suyu: Ceviz yapraklarını kaynatarak içmeniz gerekmektedir. Kanı temizleyerek dizanteri ve ishali kesecektir.

Ayrıca havuç, nar ve muz tüketerek dizanteriden kurtulabilirsiniz. Pirinç çorbası yemesi  kişiye iyi gelecektir. Dizanteri önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Su kaybı telafi edilmediği takdirde ölüme kadar gidebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle çocukları ve yaşlıları vücutlarının dirençsiz olmasından dolayı daha fazla etkilemektedir. Lütfen bol sıvı tüketmeye gayret ediniz.
]]>
Dizanteri Nasıl Bulaşır https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-nasil-bulasir.html Fri, 30 Nov 2018 08:34:31 +0000 Dizanteri nasıl bulaşır Dizanteri, mide ve kalın bağırsak ağrısına neden olan yüksek ateş, ishal, kanlı ishal ve yüksek ateş ile birlikte ortaya çıkan bir tür kalın bağırsak iltihabı hastalığıdır. Hastalığa nede Dizanteri nasıl bulaşır Dizanteri, mide ve kalın bağırsak ağrısına neden olan yüksek ateş, ishal, kanlı ishal ve yüksek ateş ile birlikte ortaya çıkan bir tür kalın bağırsak iltihabı hastalığıdır. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar sadece taşıyıcı veya hasta kişilerde mevcuttur. İyileşme sürecinde olan kişilerin hastalığı taşıma özelliği olduğundan bu hastalardan uzak kalmalı ve yakınlık içerisinde bulunulmamalıdır. Yapılan tıbbi incelemeler sonucu dizanteri nasıl bulaşır sorusuna en güze cevap olarak; hastalığı taşıyan insanlar tarafından bulaştırıldığı tespit edilmiştir. 

Dizanteri büyük çoğunlukla insan dışkısı, kanalizasyon akıntıları, çeşitli pislikler, oral yol ile bulaşmaktadır. Tuvaletten çıkınca yıkanmayan eller ve yıkanmayan gıdalar dizanteri hastalığının bulaşmasına yardımcı olurlar. Bu nedenle tuvalet sonrası yıkanmayan elleri ağıza götürmekten kaçınılmalıdır. 

Dizanteri hastası bir kişinin dışkısına konarak uçan kanatlılarda hastalığın bulaşmasına oldukça fazla katkıda bulunurlar. Ayrıca savaşların, kıtlıkların neden olduğu kirlenmiş sular ve yiyecekler ile kalabalıkların bulunduğu okullarda hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır.

Dizanteriyi bulaştıran mikroplar,

Amipli dizanteri; mikrobun vücuda girmesinden itibaren iki üç hafta içinde hastalık etkileri görülmeye başlar. Hasta karın ağrıları, ishal, yüksek ateş, halsizlik ve kilo kaybı yaşamaya başlar. 

Basili dizanteri de ise; hastalığın şiddeti daha fazladır. Shigella türü (maymunlarda görülün mikrop) mikroplar tarafından bulaştırılır. Hastalık belirtileri bulaşmadan itibaren bir kaç gün içinde ortaya çıkar. Direkt bulaşma hastalığın bulaştığı kapı zilleri, kaşık, bıçak, çatal, havlu, bardak ve tuvalet musluklarıdır.  Bu mikrobun yayılmasında başta karasinekler olmak üzere uçuşan böcekler daha etkindir. En önemli belirtisi sümüksü ve kanlı ishaldir. Hasta halsiz ve yüksek ateşe maruz kalır. Hastanın diğer kişilerden ayrı tutulması gerekir.

Amip, sağlıklı kişilere taşıyıcı veya hasta kişiler tarafından bulaştırılır. Bununla birlikte kedi, köpek ve maymun gibi hayvanlarında dizanteriyi bulaştırdığı bilinmektedir. Hasta dışkısına maruz kalmış sular ile kirlenmiş yiyecek ve içecekler en önemli bulaştırma aracıdır. Bazı yörelerde insan dışkısı gübre olarak kullanılmaktadır. Bu yörelerde bu hastalık daha fazla görülmektedir. Ayrıca dizanteri yaz aylarında daha fazla görülür.

Kanalizasyonlar ile su kuyularının bir birine olan yakınlığı bu suların kirlenmesine neden olur. Bu durumda suların kullanılması ile de hastalık insana geçebilir. Dış ortamlarda insan artığı diyebileceğimiz trofazitler (içi kan, iltihap yada sıvı dolu kistler) dış ortamlarda sıcak etkisi ile yok olabilirler. Bunların normal insanlara fazla zararı olmaz, fakat hasta yada taşıyıcı kişilere bulaştığında hastalığın şiddetlenmesine veya hastanın aylarca hasta kalmasına neden olabilir.

Dizanteri hastalığı bazen ayakta atlatılabilir. Hastalığın insan bağışıklık sisteminin gücü ile doğrudan ilgisi vardır. Eğer hasta beslenme ve diğer insani yaşam standardı yüksek ise hastalığa yakalansa bile kolay atlatacaktır. Dizanteriye maruz kalan kişilerin dışarıda gezmemesi gerekir. Aksi halde dışarıya da yayabilir. 

Evden çıkmayan kişiler ile ev halkı direkt temastan kaçınmalıdır. Özellikle toplu yaşam alanlarının bulunduğu yerlerde temizlikçi, aşçı ve bulaşıkçı gibi meslekleri icra eden kişiler de fazlaca görülen hastalığa yakalanmamak için altı aylık periyodik hekim muayenesinden geçmek gerekiyor.
]]>
Basilli Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/basilli-dizanteri.html Sat, 01 Dec 2018 05:29:24 +0000 Basilli Dizanteri  çok bulaşıcı bir hastalık türüdür. Basilli dizanteriden korunmanın en kolay yolu ve en önemlisi kişisel bakım ve her türlü eşyanın mikroplardan arındırılması gerekmektedir. Basilli Basilli Dizanteri  çok bulaşıcı bir hastalık türüdür. Basilli dizanteriden korunmanın en kolay yolu ve en önemlisi kişisel bakım ve her türlü eşyanın mikroplardan arındırılması gerekmektedir. Basilli dizanteri hastalığı genellikle aşırı bir şekilde  baş dönmesi, ateş, kanlı ve irinli ishale sebep olmaktadır.

Basilli Dizanteri Hastalığının Sebepleri: 

Basilla dizanteri hastalığının bakterilerin pek çok tür ve benzer olan mikroplar basilli dizanteriye sebep olabilir. Bu hastalığın başlangıç noktası shigella ismi verilen mikroorganizmalardır. Vücuda ağız yolu ile girer ve ilk önce buraya yerleşirler, sonra kalın bağırsakta bulunan mikozaya yerleşerek çoğalmaya başlar. Yoğun bir şekilde alyuvar üretmeye sebep olur. Üretim işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Vücuda saplanarak derin yaralar oluşturur.

Basilla Dizanteri Hastalığı Nasıl Bulaşır: 

Basilli dizanteri hastalığını bulaştıran mikroorganizmalar sadece hastalara ya da taşıyıcı olan kişilerde bulunmaktadır. Basilli dizanteri iyileşme sürecinde olan hastalar taşıyıcı işlevi yapar ve bu süreç içinde hastalardan uzak durmalı ve yakın temastan kaçınmak gerekir. Pek çok  insan sağlıklı olsa bile  basilli dizanteri hastalığını bulundurma ihtimali vardır. Basilli dizanteri  özellikle ağız yoluyla pislikler ve dışkı ile bulaşmaktadır.

Basilli Dizanteri Hastalığı Belirtileri Nelerdir: 

Basilli dizanteri hastalığı kendine özgü pek çok  belirtiyi bünyesinde bulunmaktadır. Fakat bu belirtiler çoğu zaman kendisini açıkça belli etmeyebilir ya da teşhis esnasında gözden kaçabilir. Belirtiler sonrasında yapılacak olan teşhisler doğru bir şekilde konulması gerekir. Yoksa çok tehlikeli sonuçlara hatta ölümle bile sonuçlanabilir Ayrıca bu hastalığın ilerleme seviyesi mikrobun zehiri ile doğru orantılı bir yol izler. Hastalığın kuluçka döneminde iştah kaybı, ishal, aşırı karın ağrısı izler ve kuluçka dönemi ise 1-3 gün kadar sürer. Ama bunlar hastalığın tam bir belirtisi sayılmaz. Daha çok hastalık çok şiddetli karın ağrısı, aşırı titreme nöbeti ile beraber yükselen aşırı ateş, bulantı, kusma, sık sık sulu dışkılama, aşırı karın ağrısı ve sık sık tuvalete çıkma isteği şeklinde görülür.

Basilli Dizanteri Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır: 

Basilli dizanteri hastalığında devamlı tuvalete çıkıldığı için aşırı derecede sıvı kaybına sebep olduğu için ilk hedef vücudun kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koymaktır. Bu yüzden hastanın kaybettiği sıvının az en iki katını 6 saat içinde tekrar hastaya vermelidir. Bu aşamada antibiyotik kullanmak çok önemlidir. Aksi yönde bir tedavi yanlış olur. Ayrıca aşırı alınan antibiyotik de olumsuz bir etki bırakabilir. Basilli dizanteri akut döneminde bol bol su, sıvı gıdalar, meyve suları, pirinç lapası daha sonra ise kıyma, balık ve şehriye yiyecekler arasına eklenmektedir. Aslında basilli dizanteri hastalığında tedavi çok kolaydır. Hastanın kaybettiği suyu sık sık sulu şeyler yiyerek ve içerek tekrar almasıdır. Fakat yine de bir doktora gitmeyi ihmal etmemeliyiz.  

]]>
Hamilelikte Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/hamilelikte-dizanteri.html Sun, 02 Dec 2018 04:34:37 +0000 Hamilelikte dizanteri, dizanteri kanlı ishal olarak da bilinmektedir. Dizanteri amipli dizanteri ve bakteriyel enfeksiyona bağlı basilli dizanteri olarak iki şekilde görülmektedir. Dizanterinin belirtileri kanlı ishal, yüksek ateş, b Hamilelikte dizanteri, dizanteri kanlı ishal olarak da bilinmektedir. Dizanteri amipli dizanteri ve bakteriyel enfeksiyona bağlı basilli dizanteri olarak iki şekilde görülmektedir. Dizanterinin belirtileri kanlı ishal, yüksek ateş, bulantı, kusma ve şiddetli karın ağrısı olarak görülmektedir. Fakat her kanlı ishal dizanteri değildir. Dizanteri özellikle yaz aylarında çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Dizanterinin bulaşmasının en büyük nedenlerinden biri de temizlik kurallarına uyulmamasıdır. Genellikle sebze ve meyvelerden bulaşmaktadır bu yüzden sebze ve meyveler tüketilmeden önce çok iyi bir şekilde temizlenmeli ve ondan sonra tüketilmelidir. Dizanteri ten teması ile ya da insanlara yaklaşmak ile bulaşmaz. Dizanteri mikrop taşıyan besinlerin tüketilmesiyle yani fedal veya dizanteri hastası biriyle ilişkiye girilmesi sonucu bulaşır yani oral şekilde. Dizanteri hamilelik için endişe verici bir durum değildir. Fakat en kısa zaman içinde gebe kişinin doktora başvurması gerekmektedir. Hamilelikte dizanteri erken fark edilip tedavi edildiği zaman korkulacak bir durum değildir. Fakat bu dönem de oldukça fazla sıvı tüketilmelidir. Sıvı kaybı anne adayının ve bebeğin susuz kalmasına neden olabilir ve bu büyük sorunlara yol açabilir.

Hamilelikte dizanteri belirtileri
 • Kanlı ishal
 • Mide bulantısı, kusma
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Halsizlik olarak sıralanır.
Hamilelikte dizanteri tedavi yöntemleri 
 • Hamilelikte tedavi için bebek üzerinde yan etkisi olmayan antibiyotik ilaçlar verilebilir.
 • Bol sıvı tüketilmelidir.
 • Tüketilen gıdaların temizliğine dikkat edilmelidir.
]]>
Dizanteri Mikrobu https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-mikrobu.html Sun, 02 Dec 2018 13:32:30 +0000 Dizanteri Mikrobu, Afrika bölgesinde oldukça yaygın olan dizanteri mikrobu tedbir alınmaması halinde kişinin sağlığını olumsuz etkileyecek bir hastalık etkenidir. Dizanteri çoğunlukla kalın bağırsakta ishalle birlikte görül Dizanteri Mikrobu, Afrika bölgesinde oldukça yaygın olan dizanteri mikrobu tedbir alınmaması halinde kişinin sağlığını olumsuz etkileyecek bir hastalık etkenidir. Dizanteri çoğunlukla kalın bağırsakta ishalle birlikte görülen salgın bir hastalık türüdür. Çoğunlukla gelir düzeyi düşük belgelerde sağlığına dikkat etmeyen kişilerde görülmektedir. Dizanteri mikrobu vücuda girdikten sonra organlar üzeride ciddi yıkımlara sebep verebilmektedir. Bununla birlikte hastalık ve mikroplara karşı dirençsiz olar küçük çocuk, bebek ve yaşlılarda oldukça fazla görülmektedir. Dizanteri mikrobu vücuttan atılmaması halinde ölümle sonuçlanacak ciddi sorunları doğurabilmektedir. 

Dizanteri Mikrobu Belirtileri Nelerdir

Bir kimsede mide bulantısı, kusma, ateşlenme, sık sık ishal ve bağırsak bölgesinde ağrılar oluşmakta ise dizanteri mikrobunun vücutta bulunduğunun kanıtı niteliğindedir. Bu belirtiler ve ağrıların şiddeti dizanteri mikrobunun kuluçka döneminden çıkıp, çıkmadığı hakkında bilgi verilmektedir. Dizanteri mikrobu temiz yıkanmamış besin ve kirli su tüketilmesinden dolayı kolaylıkla bulaşan bir mikrop türüdür. Dizanteri mikrobu okul, tuvalet ve bataklık bölgelerinde oldukça fazla bulunabilmektedir. Bu nedenle kişi toplu ve ortak kullanım alanlarında dizanteri mikrobu etkilerine maruz kalmaması açısından sağlığına dikkat etmek zorundadır. Dizanteri mikrobunun bir çok farklı türü bulunmaktadır. Bu farklı dizanteri mikrobu türlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri farklı şekilde sıralanır.

Dizanteri Mikrobu Türleri 
 • Amipli Dizanteri Mikrobu: Bu mikrop türü vücuda girdikten sonra kalın ve ince bağırsakta yayılarak kişide ateş, kramplar ve ishal problemi yaşatır. Bununla birlikte kuluçka süresi 10-22 gün sonrasında dizanteri mikrobu olumsuz etkisini göstermektedir.
 • Basilli Dizanteri Mikrobu: Mikrop vücuda girdikten sonra 3-8 gün içerisinde etkisini gösterir. Dizanteri hastalıkları arasında tehlikeli bir mikrop türüdür. Bu mikrop türü görülen kişilerde kanlı balgam, halsizlik, ateşlenme ve sarı ishal görülmektedir. 
Dizanteri Mikrobu Etkileri Nasıl Önlenir

Dizanteri ciddi bir rahatsızlık türü olması nedeniyle hastalık kuluçka sürecinde antibiyotik tedavisi sayesinde kısa sürede tedavi edilir. Ancak hastalık ilerlemiş ise yapılacak tahlil ve tetkikler sonrasında dizanteri mikrobu etkileri tespit edilir. Akabinde ilaç ve serum tedavileri başlar ve hasta dinlenmesi sonrasında 7-15 gün sonrasında sağlığına kavuşur. Bu dönemde terleme ve boşaltım sistemi sayesinde dizanteri mikrobu vücuttan atılır. Dizanteri mikrobuna maruz kalan kişi dinlenme ve doktorun belirlediği tedavi yöntemine harfiyen uymalı. Beklenmeyen bir durum halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 
]]>
Dizanteri Nedir https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 08:30:48 +0000 Dizanteri Nedir, Dizanteri, bulaşıcı bir hastalıktır. Kendini ishalle beraber gösterir. Dizanteri kalın bağırsakta yolunda gitmeyen durumlar yüzünden ortaya çıkar. Bulaşıcı bu hastalık bebeklerde, yaşlı kişilerde ve küç Dizanteri Nedir, Dizanteri, bulaşıcı bir hastalıktır. Kendini ishalle beraber gösterir. Dizanteri kalın bağırsakta yolunda gitmeyen durumlar yüzünden ortaya çıkar. Bulaşıcı bu hastalık bebeklerde, yaşlı kişilerde ve küçük çocuklarda oldukça tehlikelidir bir an önce tedavi edilmelidir. Eğer erken tedavi edilmezse ne yazık ki ölümle sonuçlanır.

Dizanteri Belirtileri 
 • Yüksek ateş
 • Kanlı ishal
 • Şiddetli karın ağrısı
 • İştahsızlık
 • Bulantı
 • Kusma
Kişinin bağışıklık sistemini zayıflatır bağırsak hastalığı olduğundan dolayı bağırsak kanseriyle eş değerde bir hastalıktır. Bu hastalıkta erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir.

Dizanteri Nedir, Sebepleri Nelerdir

Bu ölümcül hastalığın en büyük nedeni iyi yıkanmayan sebze ve meyveler en önemlisi de kirli sulardır. Hem bulaşıcı hemde oldukça tehlikeli olan bu hastalığa yakalanmamak için hijyene çok ama çok dikkat etmeniz gerekir.

Dizanteri Nasıl Bulaşır

Bu tehlikeli hastalık iyi yıkanmayan gıdalar ve kirli su içildiğinde vücuda girer ve bağırsakları içten içe bitirir. Dizanteri bulaşıcı bir hastalıktır özellikle de okul gibi kalabalık yerde dizanteri hastalığının bulaşması için en uygun ortamdır. Dizanteri hastalığının iki türü vardır bunlar;

Basilli Dizanteri: Bu mikrop vücuda girdikten iki yada yedi gün sonra bazı belirtilerle kişiyi rahatsız etmeye başlar. Özellikle de kara sinekler bu mikrobu taşırlar. Basilli dizanteri hastalığı kendini şu belirtiler ile belli eder; 
 • Yüksek ateş
 • Balgam kıvamında kanlı ishal
 • Halsizlik
 • Şiddetli karın ağrısı
Bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır eğer kişide bu belirtiler varsa yapılması gereken ilk şey kişiyi diğer kişilerden uzak tutmaktır. Eğer kişi bir başkası ile yakın temas halinde olursa diğer kişide de aynı belirtiler görülür.

Amipli Dizanteri: Bu mikrop vücuda girdikten on yada yirmi bir gün sonrasında kişiyi rahatsız edici belirtilerle kendini belli eder. Amipli dizanteri hastalığının belirtileri ise şunlardır;
 • Halsizlik
 • Kanlı ishal
 • Yüksek ateş
 • Aşırı ve hızlı kilo vermek
 • Şiddetli karın ağrısı
Dizanteri Tedavisi

Dizanteri hastalığı göz ardı edilmemesi gereken bir hastalık. Mutlaka bu hastalığa yol açan sebeplerin araştırılarak uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Antibiyotik ilaçlar kullanmanız gerekir. Eğer belirtiler çok şiddetli ise antibiyotik kullanımı artırılır. Doktorunuz uygun tedavi yöntemiyle tedaviye hiç aksatmadan devam eder. Dizanteri hastalığı bebek, yaşlı ve küçük çocuklarda görülmekte ise mineralle sıvı kaybını karşılamak için gerekli takviyeleri almanız gerekir. 
]]>
Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır https://www.dizanteri.gen.tr/amipli-dizanteri-nasil-bulasir.html Tue, 04 Dec 2018 05:12:58 +0000 Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır; Amipli dizanteri; ılıman iklim bölgelerinde yaygın olarak görülür. Fakat temel olarak hemen her yere kolay uyum sağlayabilen bir hastalıktır. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Amipli Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır; Amipli dizanteri; ılıman iklim bölgelerinde yaygın olarak görülür. Fakat temel olarak hemen her yere kolay uyum sağlayabilen bir hastalıktır. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Amipli dizanteri Entomoeba histolytica adlı amipin neden olduğu bir hastalıktır. 

Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır

Amip sağlıklı olan kişilere taşıyıcı olan kişilerden veya hastalardan bulaşır. Yapıla araştırmalara göre köpek ve maymunun da hastalığı bulaştırdığı söylenir. En yaygın bulaşma yolu kistli dışkı ile kirlenmiş içecek ve yiyeceklerdir. İnsan dışkısının toprak için gübre amacı ile kullanıldığı yerlerde sebze, meyveler hastalığın bulaşmasında önemli faktördür. Sineklerin kistleri yediğimiz yiyeceklere bulaştırması ve su kaynaklarının kirlenmesi de hastalığın yayılmasına, ilerlemesine etkendir. Hamam böcekleri de amip kistlerinin çevreye yayılmasında etkilidir. Trofozoitler dış mekanda kolayca ve hızlıca yok olduğundan (öldüğünden) akut amipli dizanteri ciddi tehlike oluşturmaz. Fakat iyileşmeye doğru giden hastaların ve taşıyıcı olan kişilerin dışkılarında yer alan kistler dış mekanda uzun süre yaşamını devam ettirebilir ve hastalığın etrafa yayılmasını sağlar.

Amipli Dizanteri Belirtileri; 

Hastaların büyük bölümünde net, açık belirtiler görülmez. Fakat dikkatli olan bir hasta uzun zamandır belirli olmayan sindirim yakınmaları ve bazen olan hafif ishalin var olduğunu fark edecektir. Kuluçka zamanı 5-6 gün işe 1-4 aya arasında olabilir. Su ile başlangıç yapan amipler şiddeti yüksek hastalığa neden olur. Kusma, kilo kaybı, iştah azlığı ve kanlı ishal ile devam eder. Bazı zamanlarda hiçbir belirti olmayabilir. Nadiren kalın bağırsakta delinmeye rastlanır. Fakat genel olarak kalın bağırsakta kitleler (ameboma) oluşumu gözlenir. Hastalığın meydana gelmesi genel olarak vücut direncinin azalması ile kendini gösterir. İleri seviyede olan hastalarda amip kana karışır ve yayılım gösterir. Bu durum dalak, karaciğer, akciğer, idrar yolları, beyin ve deride apselerin oluşumuna neden olur.
Amipli dizanteri hastalığı diğer ishallerden farklı olarak kanlı dışkı ile kendini gösterir.

Amipli Dizanteride Tanı

Her sağlık sorununda olduğu gibi amipli dizanteride de erken tanı önemli faktördür. Tanı amacı ile laboratuvarda taze dışkı kullanılır. Dışkıda ayağa benzeyen uzantıları sayesinde hareket halinde olan amipler gözlemlenir. Dışkıda yer alan Charcot-Leyden kristllari tanı koymada önemli etkendir. Taşıyıcı olan kişilerde 2 çekirdekli kiste, hastalarda ise 4 çekirdekli kiste rastlanır. Ayriyeten bulunan organa göre de (ultrason, sintigrafi veya röntgen gibi) yapılan tetkikler farklılık gösterebilir.

Amipli Dizanteride Tedavi

Tedavide terasiklin ve metranidazol grubunda yer alan ilaçlar kullanılır. Tedavi süresi hemen hemen 10 gün kadardır. Hastalıktan korunmak için hijyen, içme suyunun 50 derece üstüne kadar ısıtılarak kullanılması faydalıdır.

Dünya Sağlık Örgütünün Amipli Dizanteri ve Bu Gibi Hastalıklardan Korunma Önerileri
 • Yiyecekleri tam pişirin, az pişmiş halinde tüketmeyin.
 • Yiyecek alımlarınızı güvenilir yerlerden yapın.
 • Pişirilen yiyecekleri bekletmeden tüketin.
 • Yiyeceklerin saklanmasına özen gösterin.
 • Buzdolabından çıkarılan yiyecekleri kaynattıktan sonra tüketin.
 • Pişmemiş ve pişmiş yiyecekleri birbiri ile karıştırmayın.
 • Ellerinizin hijyenine özen gösterin.
 • Mutfak temizliğine dikkat edin.
 • Yiyeceklerinizi hayvanlardan (böcek, sinek gibi) koruyun.
 • Mutlaka güvenilir su tercih edin.
]]>
Akut Amipli Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/akut-amipli-dizanteri.html Tue, 04 Dec 2018 15:09:10 +0000 Akut Amipli Dizanteri, Dizanteri hastalığı bulaşıcı özelliğe sahip olup hemen hemen her yaşta görülebilecek bir rahatsızlık türüdür. Amip; İçecek ve yiyeceklerin içerisinde bulunmakta olup yüksek sıcaklıkta öle Akut Amipli Dizanteri, Dizanteri hastalığı bulaşıcı özelliğe sahip olup hemen hemen her yaşta görülebilecek bir rahatsızlık türüdür. Amip; İçecek ve yiyeceklerin içerisinde bulunmakta olup yüksek sıcaklıkta ölebilmektedir. Özellikle akut amipli dizanteri rahatsızlığına maruz kalan kişilerin, hamam böcekleri ve sinek lavralarında bulunan mikropların sindirim sistemi yoluyla alınması sonrasında ortaya çıktığı tespit edilmiştir. İnce ve kalın bağırsağa sindirim yoluyla yerleşen amipli dizanteri vücutta bulunan diğer organlara sıçrayıcı özelliğe sahiptir. 

Akut amipli dizanteri hastalığına neden olan zararlı virüslerin kuluçka süresi 3-5 gün ile 1-2 ay arasında olabilmektedir. Su yoluyla bulaşmış olan amipli dizanteri daha şiddetli rahatsızlıklara neden olmakla birlikte kişide; kilo kaybı, iştah azlığı, kusma, baş ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Akut Amipli Dizanteri hastalığı oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türü olup insandan insana geçme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra hastalık kuluçka süresini tamamlandıktan sonra vücut direncinin düşmesine neden olur. Bundan sonra tedavi olunmaması halinde akut amipli dizanteri kana karışarak yılma özelliği gösterir. Zamanla vücutta karaciğer, akciğer, beyin, idrar yollarında ciddi apselere neden olarak kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Özellikle karaciğere amipli dizanteri mikrobu tutunması halinde burada karaciğer büyümesine neden olarak ateşlenme ve terleme rahatsızlıklarını gösterir. Akut amipli dizanteri mikropları kanlı ishal sonrasında teşhisi kolaylıkla tespit edilmiş olup uzman hekim tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Akut Amipli Dizanteri Erken Teşhis

Bu hastalığın erken teşhisi kişide ciddi tahribatlar oluşmaksızın, hastalığı kısa süre içerisinde atlatmasına neden olur. Akut amipli dizanteri teşhisi incelendiğinde laboratuvar ortamında dışkının incelenmesi sonrasında bu hastalık teşhis edilir. Dışkı mikroskop ortamında incelendiğinde hareket eden amipler görülecektir. Bunun yanı sıra uzman hekimin yapacağı tetkikler sonrasında sintigrafi, ultrason ve röntgen gibi cihazlar ile hastalığın teşhisini ortaya çıkaracaktır. 

Akut Amipli Dizanteri Tedavi Yöntemleri

Amipli dizanteri rahatsızlığına maruz kalan hastaların terasiklin ve metranidazol içerikli ilaçlar tüketmesinde faydalar bulunmaktadır. Akut amipli dizanteri rahatsızlığına maruz kalan kişilerde yapılan teşhis ve tetkikler sonrasında hastalığın ilerleme durumu tespit edilir. Akabinde 10 gün devam edecek ilaç tedavisi başlanılır. Bu ilaç tedavisi sonrasında kişi kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. Ancak tedavi sürecinde kişi yeme, içme ve sağlığına oldukça dikkat etmek zorunda olup kişisel temizliğine dikkat etmek zorundadır. Beklenmeyen bir rahatsızlık gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 

Amipli dizanteriden korunmanın yolları
 • Sebze ve meyveler temiz ve bol su ile yıkanmalıdır.
 • El temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Besinleri karasinek gibi böceklerden korunmalıdır.
 • Az pişmiş yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Mutlaka güvenilir su kullanılmalıdır.
]]>
Dizanteri İyileşme Süresi https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-iyilesme-suresi.html Tue, 04 Dec 2018 16:14:29 +0000 Dizanteri İyileşme Süresi, dizanteri bakterilerin neden olduğu kendini ishal ile birlikte gösteren, bağırsakta yaralanmalara neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Yaşlıların, çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemleri Dizanteri İyileşme Süresi, dizanteri bakterilerin neden olduğu kendini ishal ile birlikte gösteren, bağırsakta yaralanmalara neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Yaşlıların, çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan daha çok bunlarda bu hastalığa rastlanır. Dizanteri çok ağır bir hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilir. Pis su içinde mikroplar barındırdığından, kirli su içenlerde, hijyene önem vermeyenlerde el ve vücut temizliğini yeterince yapmayanlarda dizanteri hastalığına rastlamak mümkündür. Dizanteri kirli ve zararlı sular ile sulanan meyve ve sebzelerin üzerinde kalabilir. Eğer sebze ve meyveler yeterince yıkanmaz ise bunları tüketir iken mikropları da tüketmek mümkündür. Bağırsaklara yerleşen bakteriler bağırsaklara sürekli zarar verirler. Dizanteri amipli dizanteri veya basilli dizanteri şeklinde görülür. Amipli dizanteri iki ile üç hafta içerisinde ortaya çıkar iken basilli dizanteri bir hafta içerisinde kendisini gösterir. Dizanteri iştahsızlıktan kaynaklı yemek yiyememe, karın ağrıları, baş dönmesi ve halsizlik, yüksek ateş, kanlı ishal, mide bulantısı ve kusmalara neden olmaktadır.

Dizanteri İyileşme Süresi
 • Dizanteri iyileşme süresi mikrobu taşıma haline göre yirmi beş yıla kadar sürebilir. 
 • Amipli dizanteriler antibiyotik tedavisi ile üç veya dört günlük bir iyileşme süresine sahiptir.
 • Afrika da dizanteri iyileşme süresi normalden uzundur. 
 • Basilli dizanteriler de metranidazol ve terasiklin ilaçları kullanılarak dizanteri iyileşme süresi on gün içerisinde tamamlanabilir.
Dizanteriye yakalanmamak için kaynak suları kaynatılarak içilmelidir. Bunun sebebi mikropların yüksek ısılara dayanıksız olmasıdır. Dizanteri bakterilerden kaynaklanan bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımı yapılmalıdır.Mikropları bağırsaklardan atmak çok zordur. Bağırsaklara yerleşen dizanteri mikrobu bağırsaklarda ya kitleler oluşturur ya da bağırsakları parçalar. Fark edilmediği takdirde özellikle karaciğer olmak üzere diğer organlara da bulaşır ve yayılma gösterir. Dizanteriden korunmak için tüketilecek yiyecekler iyi pişirilmelidir çiğ kalmamalıdır. Yiyecekler temizliği tam olan hijyenik alanlarda muhafaza edilmelidir. Yemeğin pişirildiği alan olan mutfağın her gün temizlenmesinde büyük yarar vardır. Yiyecekler açık ortamda bırakılmamalıdır böcek veya sinek gibi haşerelerin yiyeceklerle teması da dizanteri mikrobunun bulaşmasına neden olabilir. Eller sürekli anti bakteriyel sabunlarla yıkanıp bol su ile durulanmalıdır. Dizanteri daha çok içme suları ile bulaşır. Afrika'da temiz su bulmak zor olduğundan dizanteri hastalığına en çok Afrika da rastlanır. 
]]>
Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri.html Wed, 05 Dec 2018 09:15:30 +0000 Dizanteri, Kanlı ishal şiddetli karın ağrılarına sebep olan bir hastalık olarak bilinmektedir. İstenmediği veya gerekmediği halde dışkılama sorunu, bağırsakta yaralar oluşması, makattan kan gelmesi gibi bir çok belirtisi var Dizanteri, Kanlı ishal şiddetli karın ağrılarına sebep olan bir hastalık olarak bilinmektedir. İstenmediği veya gerekmediği halde dışkılama sorunu, bağırsakta yaralar oluşması, makattan kan gelmesi gibi bir çok belirtisi vardır. Dizanteri bağırsakların iltihaplanmasına neden olduğu bilinmektedir. Dizanteri adıyla anılan hastalık genellikle bakteri ve virüsler sonucu insanlarda görülmektedir. Dizanteri hastalığının belirtilerinden olan iltihaplanma genellikle kolon bağırsaklarında etkin olduğu bilinmektedir. 

Dizanteriden bulaşan virüsler genellikle yiyecek ve içeceklerden yani kısacası ile ağız yoluyla bulaşmaktadır. Ağız yoluyla bulaşması dışında temas veya dokunma yöntemiyle de dizanteri bulaşabilmektedir. Dizanteri bozulmuş maddelerin vücut tarafından emilimini ve vücudun çok fazla derecede su, mineral ve yararlı şeyleri kaybetmesine neden olur. Bu da insan sağlığını oldukça kötü bir şekilde etkileyecek bir olaydır. Dizanteri adıyla anılan hastalık bağırsaklara ciddi hasarlar verdiği bilinmektedir. 

Dizanterinin insanda görülmesinin nedenleri;
 • Dizanterinin insanda görülmesine genellikle tek hücreli organizmalar sebep olmaktadır. Tek hücreli organizmaların yanında dizanteriye parazitik solucanlar da sebep olabilir.
 • Basilli dizanterinin oluşmasının nedenlerinden biri de hijyenik olmayan ve temiz olmayan yiyecekler ve içeceklerdir.
 • Amipli dizanterinin oluşmasının nedeni ise yine her zaman ki gibi temiz olmayan ve hijyenli olmayan sular ve tuvaletler yoluyla oluşmaktadır.
Dizanterinin belirtileri
 • En çok bilinen belirtisi hastalık ilerledikçe şiddetlenen ve artan şiddetli karın ağrısı adlı şikayettir. Tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilecek bir hastalıktır dizanteri.
 • Bir diğer belirtisi kas kramplarının çok fazla olması durumudur.
 • Genellikle kanlı ve iltihaplı ishal durumuna yakalanırlar.
 • Ateş ve titreme durumu görülmektedir.
 • Bir diğer belirtilerinden biri de bulantı olayı ve kusma olayıdır.
 • Başka bir belirtisi de insanda halsizlik durumudur.
Dizanteri bağırsakları etkilediği için karın ağrılarına ve kramplarına sebep olmaktadır. Dizanteride oluşan karın ağrısının sebebi ise bağırsaklarda iltihaplanma olayı görülmesidir. Dizanteri olan kişilerde vücut kendisini istila eden organizmalarla savaştığı için doğal olarak insanda ateşin yükselmesi ve titreme olayı görülmektedir. Dizanteri insan vücudunda iltihaplanmalardan dolayı zehirlenmelere sebep olabilir. Bu yüzden bulantı ve kusma olayına sebep olabilmektedir. Dizanteri vücudun hem organizmalarla savaşması hem de diğer gösterdiği belirtiler yüzünden insanda bitkin düşmeye ve halsizliğe sebep olmaktadır. Dizanteri bağırsakla alakalı bir hastalık olduğu için dizanteri olan insan doğal olarak ishalde olur ve insanda sık tuvalete çıkma isteği artar.

Dizanteri tanısı

Dizanterinin tanısı hastanın anlattığı belirtilere göre verilmektedir. Eğer anlattığı belirtiler dizanteri yönünde ilerliyorsa doktor hastaya fiziksel bir muayene yapar. Daha sonrasında doktor hastadan dışkı tahlili ve kan tahlili ister. Bu tahlillerin sonucuna bakarak hastanın dizanteri hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlar ve bu sayede teşhisi koyabilir.

Dizanteri tedavisi

Dizanterinin tedavisi hem ilaçlar sayesinde hem bir kaç ilaçsız yöntemle tedavi edilebilir. Dizanteri tedavi yöntemleri 3'e ayrılmaktadır.

Antibiyotik ve Antiamip tedavisi: Doktorlar hastanın testlerinden sonra hastalığa sebep olan bakteriye göre ilaçlar vermektedirler. Bu ilaçlar antibiyotik ve antiamip ilaçlarıdır. Bu ilaçlar dizanteri tedavisinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Rehidrasyon tedavisi: Bu tedavi yöntemi ağız aracılığıyla yapılmaktadır. Dizanteri olan kişi ishal olduğundan çok fazla mineral ve su kaybetmiş o]]> Dizanteri Hastalığı https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-hastaligi.html Thu, 06 Dec 2018 04:48:22 +0000 Dizanteri Hastalığı; bulaşıcı bir hastalık olan dizanteri hastalığı bakteriyel, paraziter veya viral bir hastalıktır. Hastalık çok bulaşıcı bir hastalık olup genellikle kanlı ishalle seyreden bir hastalıktır. Sıcak bölge Dizanteri Hastalığı; bulaşıcı bir hastalık olan dizanteri hastalığı bakteriyel, paraziter veya viral bir hastalıktır. Hastalık çok bulaşıcı bir hastalık olup genellikle kanlı ishalle seyreden bir hastalıktır. Sıcak bölgelerde bu hastalık sıklıkla görülür. 

Dizanteri hastalığı belirtileri;
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Kanlı ishal
 • Baş ağrısı
 • Kusma
Dizanteri hastalığı genellikle şiddetli ishal ile seyreden bir hastalık olduğundan, vücut aşırı sıvı kaybına uğrar. Aşırı sıvı kaybı vücut direncinin bozması yanında halsizlik ve baş ağrısına da sebebiyet vermektedir. Dizanteri hastalığında vücut sıvı dengesine dikkat edilmeli, ishal ile aşırı sıvı kaybının yanında sıvı elektrolit kaybından dolayı denge en kısa sürede tekrardan sağlanmalıdır. Dizanteri hastalığına sebep olan etmenler arasında çevresel bulaşmalar dikkati çeker. İyi yıkanmamış yiyeceklerin vücuda alınmasının yanı sıra ellerin yemeklerden önce yıkanmaması dizanteri hastalığına sebebiyet vermektedir. Özellikle yeşil bitkilerden marul, lahana, maydanoz gibi sebzelerin iyi yıkanmaması sonucu paraziter yumurtalarını vücuda almamızda önemli faktör oluşturur. Parazit yumurtaları bağırsaklara yerleşip burada gelişip üreyerek ile kanlı ishale neden olmaktadır. Bu nedenle gerek içme suyu temizliğine gerekse el ve gıda temizliğine önem göstermeliyiz.

Dizanteri hastalığı çeşitleri;
 • Amipli dizanteri
 • Basilli dizanteri
Dizanteri hastalığı, mikroorganizmanın kaynağına göre iki çeşittir. Bunlardan amipli dizanteri dediğimiz hastalıkta, Entamoeba histolytica adlı bir protozon tarafından oluşturulmaktadır. Dizanteri hastalığının bir çeşidi olan basilli dizanteri ise shigella dysenteria türü bir bakteri sebebiyet vermektedir. Bu iki tür dizanteri çeşidi de yüksek ateşe, şiddetli karın ağrısına ve kanlı ishale sebebiyet vermektedir. 

Dizanteri hastalığı tedavi şekilleri;
 • Serum tedavisi
 • İlaç (antibiyotik) tedavisi
 • Vitamin mineral takviyesi
Dizanteri hastalığının tedavisinde ishale bağlı oluşan sıvı kaybının yerine koyulması gereklidir. Hastaya serum verilerek ve bol bol sıvı gıdalar içilerek sıvı kaybının tamamlanması amaçlanır. Hastalığı oluşturan mikroorganizmanın türüne göre antibiyotik yada paraziter ilaç tedavisine başlanır. Bir hafta ilaç tedavisi şarttır. Sıvı kaybı ile kaybedilen vitamin ve minerallerin de geri vücuda verilmesi gereklidir. Bu amaçla vitamin ve mineral tabletler destekleyici olarak alınmalıdır. Dizanteri hastalığı çok bulaşıcı bir hastalık olduğundan, Hasta kişiler ile temasta bulunmamak ve kişisel eşyalarını kullanmamak gerekir.  
]]>
Çocuklarda Amipli Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/cocuklarda-amipli-dizanteri.html Thu, 06 Dec 2018 23:03:48 +0000 Çocuklarda Amipli Dizanteri, her yaş grupta görülen ciddi hastalıktır. Özellikle çocuklarda sık oluşan rahatsızlıktır. Çocuğa ağız yolu veya sindirim yolu ile bulaşır. Amip mikrobu çocuğun ince bağırsağına girer ve ço Çocuklarda Amipli Dizanteri, her yaş grupta görülen ciddi hastalıktır. Özellikle çocuklarda sık oluşan rahatsızlıktır. Çocuğa ağız yolu veya sindirim yolu ile bulaşır. Amip mikrobu çocuğun ince bağırsağına girer ve çoğalır. İnce bağırsaktan kalın bağırsağa sıçrar ve ciddi bağırsak sorunu oluşturur. Sindirim sistemine etki eder. Bağırsakta çoğalan amip mikrobu yara oluşturur. Kalın bağırsağın her hangi bir bölgesine yerleşerek kist oluşmasına neden olur. Amipli dizanteri bağırsakta delik oluşmasınada neden olabilir. Amip mikrobu çocuklarda dışkı yoluyla atılır. Ama bazı mikroplar atılmaz. Bağışıklık sistemini zayıflatır. Çocuklarda amipli dizanteri su içme ile hastalık bulaşabilir. Ciddi sağlık sorunu oluşturur. Dışkı yaparken kan gelebilir. İştahsızlık, kabızlık, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş ve bağırsakta iltihap gibi sağlık belirtisi oluşturur. Mutlaka doktora gidilmelidir. 

Çocuklarda amipli dizanteri için dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğun sağlığına etki eden amip mikrobu vücut direncini düşürür. Çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğu için amipli dizanteri yan etki yapar. Bu mikroba yakalanmamak için bir çok önlem alınmalıdır. Gıda alırken mutlaka kapalı olmalıdır. Tarihine ve kalitesine dikkat edilmelidir. Güvenilir süt ürünleri tüketilmelidir. Yemekler tam pişirilmelidir. Pişmeyen gıda yenilmemelidir. Buzdalabındaki gıda iyice ısıtılıp yenilmelidir. Soğuk gıda ve sıcak gıda tüketilmemelidir. El sürekli yıkanmalıdır. Meyve ve sebze temiz yıkanmalıdır. Açıkta yiyecek bulundurulurken üzeri kapalı olmalıdır. Besin üzerine haşere ve böceğin temas etmemesi sağlanmalıdır. İçme suları kaynatılarak içi önemidir. Çocuklara banyo ve lavabo alışkanlığı öğretilmelidir. Hijyen kurallarına uyulmalıdır.
]]>
Kanlı Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/kanli-dizanteri.html Thu, 06 Dec 2018 23:23:59 +0000 Kanlı Dizanteri, karın ağrısı, dışkı yerine mukus ve kan çıkması ile seyreden hastalığa kanlı dizanteri denir. Başlangıç kuluçka süresi takiben ani olarak halsizlik, kusma baş ağrısı, ateş ve titreme ile birlikte Kanlı Dizanteri, karın ağrısı, dışkı yerine mukus ve kan çıkması ile seyreden hastalığa kanlı dizanteri denir. Başlangıç kuluçka süresi takiben ani olarak halsizlik, kusma baş ağrısı, ateş ve titreme ile birlikte ishal görülebilir.  Ağır seyretmesi halinde enfeksiyonların, göz iltihabı, nörit belirtileri ve bacak eklemlerin de şişme gibi şikayetler görülebilir. Hastalık ilerledikçe dil şişmeye, renk değiştirmeye başlar ve idrarda yanma, tansiyon düşüklüğü görülmektedir. Bağırsaklarda gaz birikir, mide ve bağırsakta sindirim sorunları başlar. Çocuklarda kanlı dizanteri belirtileri daha farklıdır. Huzursuzluk, durgunluk ve havale geçirme, su kaybı belirtileri oldukça fazla görülür.  Çocuklarda ve yaşlılarda, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kanlı dizanteri dikkatle takip edilmesi gerekir.

Kanlı Dizanteri Nasıl Bulaşır

Mikropların neden olduğu kanlı dizanteri, yurdumuzun her bölgesinde görülebilen, önlem alınmadığı takdirde salgınına sebep olabilen, kaynağı insanlar olan bir hastalıktır. Hastaların kullandığı kaşık, tabak, bardak, havlu gibi özel eşyaları ortak kullanmak bulaşma olasılığı yüksektir. Hastalığın seyri her insanda farklılık gösterebilir. Bu sebeple kanlı dizanteri hafif geçirilmiş olsa da hastalığın bulaşmaması için tedbir olmak gerekir. Hiçbir belirti göstermeyen dizanteri mikrobu taşıyan insanlar da olabilir. Bu taşıyıcı kişiler gıda sektöründe hizmet vermeler doğru değildir. Ayrıca pişmeden çiğ olarak tüketilen meyve, sebze ve içilen içecekler yolu ile hastalık kolayca bulaşabilir. Yaz aylarında denize dökülen lağım ve atık maddelerden​ bulaşması mümkündür. Kronik hastalığı olanlar, çocuklar, yaşlılar ve hamilelerde kanlı dizanteri ağır seyredebilir. 

Kanlı Dizanteri Tedavisi

Hasta istirahat etmeli, bol su tüketmeli, posa bırakan yiyecekler verilmemesi gerekir. Limonata verilerek C vitamini takviyesi yapılmalıdır. Pirinç çorbası ile beslenmesi ve yemekten sonra gereken ilaçlar verilmelidir. Şiddetli karın ağrısına karşı karın bölgesine sıcak su torbası ve termofor koymak gerekir. İshal azaldığı zaman et köftesi, pirinç ve patates püresi ve vitamin takviyesi yapılmalıdır. Tedavide ilaç olarak uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır. 

Kanlı Dizanteriden Korunmak

Hastalarla yakın temastan kaçınmak gerekir. Kanlı dizanteri bakterisi taşıyan kişiler yemek ve gıda sektöründe hizmet vermemelidir. Çiğ tüketilecek meyve ve sebzeler temiz su ile iyice yıkanması gerekir. İçilecek süt iyi kaynatılması ve ya pasterüze edilerek tüketilmelidir. Ayrıca lavabolar ve tuvalet muslukların dan içmek ve yemek pişirmek için su kullanmak doğru değildir. Yemekleri kara sineklerden korumak gerekir. Güvenilir su kullanmak gerekir ve temiz olmayan yerlerde denize girmek doğru değildir. 
]]>
Amipli Dizanteri Bitkisel Tedavisi https://www.dizanteri.gen.tr/amipli-dizanteri-bitkisel-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 17:59:37 +0000 Amipli dizanteri bitkisel tedavisi: Dizanteri, kalın bağırsak hastalığıdır. Bulaşıcı ve salgın bir hastalık olan dizanterinin, amipli ve basili olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Amipli dizanteri hastalığında mikrop vücuda Amipli dizanteri bitkisel tedavisi: Dizanteri, kalın bağırsak hastalığıdır. Bulaşıcı ve salgın bir hastalık olan dizanterinin, amipli ve basili olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Amipli dizanteri hastalığında mikrop vücuda girdikten 2-3 hafta sonra kendini gösterir. Hastada kanlı ishal, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, kramplar, kilo kaybı ve ateş gibi belirtiler görülür. Doktorun vereceği ilaçların yanı sıra, amipli dizanteri bitkisel tedavisi de bulunmaktadır. Genellikle tropikal bölgelerde görülen bu hastalık, hijyen bakımından yetersiz olan toplumlarda daha çok görülmektedir.

Amipli dizanteri bitkisel tedavi yöntemleri:
 • Öküzgözü otu ve melek otu birlikte kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Süzdükten sonra bal ile tatlandırılarak, yemekten sonra 2 çorba kaşığı içilir.
 • Hint yağı, müshil görevi gören bir yağdır. Küçük dozlarda alınmalıdır. Hastanın bağırsak hareketlerini zorlayarak aktivitenin en üst seviyeye taşınmasını sağlar.
 • 1 çay kaşığı zencefil tozu, 1 çay kaşığı çörek otu, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı muskat karıştırılarak çay şeklinde demlenir. Bu çaydan günde 2 defa tüketin.
 • 4 litre suyun içerisine 500 gram kabuklarıyla dilimlenmiş elma, 500 gram muşmula ve 500 gram helvacı kabağı ilave edilerek kaynatılır. Süzüldükten sonra bal ile tatlandırılır ve 3 öğün birer su bardağı aç karnına içilir.
 • 1 fincan kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kuşburnu ilave edilir. Günde 2 defa bu çaydan içilir.
 • Bir su bardağı sütün içerisine 50 gram nar kabuğu ilave edilerek kaynatılır. Süzdükten sonra gün içerisinde eşit aralıklarla günde 3 defa içilir.
 • Şahtere otu, ebegümeci ve hatmi otu birlikte kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Tülbent yardımıyla süzülür ve bal ile tatlandırarak yemeklerden önce bir fincan içilir.
 • Bir bardak ılık su içerisine 3 çorba kaşığı limon suyu sıkın. Günde 2 defa bu limonlu sudan için.
 • Bir bardak ayran içerisine karabiber, kimyon ve kaya tuzu ilave edilir. Sabah ve öğle yemeklerinden önce günde 2 defa yarımşar bardak tüketilir.
 • Bir kase yoğurt içerisine bir çay kaşığı taze çemen otu tohumu ilave ederek tüketin.
 • Kırılmış yumurtanın üzerine yarım limon suyu ve bir çay kaşığı tuz eklenerek çırpılır ve bir dikişte içilir.
 • Bir çorba kaşığı suyun  içerisine çeyrek çay kaşığı hardal tohumu ilave edilir ve 1 saat bekletilir. 3 gün boyunca günde 1 defa hızlı bir şekilde içilir.
 • Amipli dizanteri tedavisinde, sabah aç karnına 3 diş sarımsak yutulur.
]]>
Dizanteri Nasıl Geçer https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 01:14:25 +0000 Dizanteri nasıl geçer, dizanteri hastalığı daha çok bünyesi zayıf olan kişilerde görülmektedir. Yani bebeklerde, yaşlılarda ve zayıf olanlarda daha fazla görülen tehlikeli bir hastalık türüdür. Bazılarının bünyeleri Dizanteri nasıl geçer, dizanteri hastalığı daha çok bünyesi zayıf olan kişilerde görülmektedir. Yani bebeklerde, yaşlılarda ve zayıf olanlarda daha fazla görülen tehlikeli bir hastalık türüdür. Bazılarının bünyeleri geçirmiş oldukları dizanteri hastalığından dolayı, yiyeceklere karşı hassa olup her an ishal olma tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Yan etkisi olarak eklemlerde görülen dizanteri romatizmasıdır.

Dizanteri geçmesi için neler yapılmalıdır

Bu hastalığın iyileşmesinde yardımcı olan tıbbi ilaçların dışında bitkisel ilaçlar da büyük bir öneme sahiptir. Dizanteri nasıl geçer sorusuna antibiyotik ve bitkisel ilaçlar kullanmak olarak cevap verilebilir. Şayet yapılan bütün alternatiflere rağmen olumlu sonuçlar alınmazsa kesinlikle doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır.

 • Antibiyotik: Bu hastalığın teşhisinden sonra yapılacak ilk tedavi yöntemlerden biri hastayı antibiyotik ilaçlarla rahatlatmak olacaktır.
 • Çemen tohumu:  Bu tohumdan elde edilecek toz ayran ile karıştırılıp, kaynatılmasının ardından içilirse dizanteri tedavisi için çok yararlı şekilde olacaktır.
 • Limon: Doğal bir antibiyotik özelliğe sahiptir. Bir dilimi su ile karıştırılıp yaklaşık olarak 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür ve akabinde içilir. Yapılacak bu işlem sayesinde hasta olan kişilerin bağırsaklarından meydana gelecek bütün toksinliğin temizliği bu hastalığa karşı oldukça etkili hale gelecektir.
 • Hardal tohumu: Dizanteri tedavisinde etkili olan antibakteriyel özelliğinden dolayı, 1 çorba kaşığı suyun içerisine eklenecek çeyrek çay kaşığı hardal tohumu ve ardından 1 saat bekletildikten sonra içilmesi halinde büyük bir tedavi edici özelliği olduğu farkedilecektir. Bu süre zarfında birkaç gün üst üste rutin şekide denenmesi halinde daha güzel sonuçlar alındığı emin olanabilir. 

]]>
Çocuklarda Dizanteri https://www.dizanteri.gen.tr/cocuklarda-dizanteri.html Sat, 08 Dec 2018 08:11:23 +0000 Çocuklarda dizanteri, Dizanteri salgını ve mikrobu çocuklara daha kolay bulaşabilir. Özellikle henüz hijyen kültürü oluşmamış küçük çocuklarda bu büyük bir sorundur. Dışkı ile dışarı atılan mukus ve mikroplar tuvalet Çocuklarda dizanteri, Dizanteri salgını ve mikrobu çocuklara daha kolay bulaşabilir. Özellikle henüz hijyen kültürü oluşmamış küçük çocuklarda bu büyük bir sorundur. Dışkı ile dışarı atılan mukus ve mikroplar tuvalet esnasında ele oradan da çevreye yayılır. Çocuklarda dizanteri birinci nedenle henüz yeterli hijyen kültürü oturmadığından yayılması kaçınılmazdır. Çocuklarda dizanteri ciddi su kaybına yol açtığından dolayı tehlikelidir. Bu süreçte anne babaya çok iş düşmektedir. İleri derecede olan dizanteri hastalığı çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olduğundan daha hızlı yayılma gösterebilir. Ekonomik koşulları eksik olan ülkelerde maalesef olumsuz koşullar ve şartlardan dolayı birçok çocuk bu hastalık nedeniyle sağlığından ve hayatından olmaktadır. İlaç alamayan tedavi göremeyen bu bölgelere ilaç yardımı yapılabilir ve alt yapı oluşması için destek olunabilir. Ölümle sonuçlanan dizanteri kontrol altına alındığında tedavi edilebilir bir hastalıktır. 

Çocuklarda dizanteri belirtileri,
 • Karın ağrısı,
 • ishal,
 • Dışkıda kan ve mukus,
 • bulantı,
 • Kusma,
 • Ateş,
 • Halsizlik ve baygınlık hali gibi belirtiler verir.
Çocuklarda dizanteri tedavisi, 

Genelde düşük seviyede yaşayan ortamlarda görülse de bazen bu durum farklı olabilir. Yapılacak ilk şey vakit kaybetmeden doktora gidiniz. Dışkı örneğine yapılacak tetkikten sonra hızlı bir şekilde tedaviye geçilir. Bu süreçte sıvı kaybını önlemek için damar ve ağız yoluyla sıvı takviyesi yapılır. Dizanteri hastalığı bulaşıcı olduğundan temas halinde olduğu kişilerde kontrol altına alınır. İlaç tedavisi uygulanan çocuğa ilk etapta sıvı gıdalar verilir. Hastahanede yatılı bir şekilde olan çocuk gözetim altındadır. Tuvaletten her çıkışında dışkı ilaçlanır. Çocuğun ellerinin tamamen yıkanması sağlanır. Bu süreçte okula gidemez ve diğer çocuklarla görüşemez. Çocuklarda dizanteri bu süreçte dışkıdan örnekler alınarak gözlemlenir. Eğer dizanteri mikrobu vücuttan tamamen atıldı ise taburcu edilir ve normal hayatına dönebilir.
]]>
Dizanteri Tedavisi Kaç Gün Sürer https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-tedavisi-kac-gun-surer.html Sat, 08 Dec 2018 22:05:54 +0000 Dizanteri tedavisi kaç gün sürer; dizanteri safhası 2. safhada ise tedavi süresi 10 veya 15 günü bulmaktadır. 10 veya 15 gün içerisinde hasta normale dönmeye başlamaktadır. Eğer dizanteri hastalığı 1. safhada ise 7 veya 1 Dizanteri tedavisi kaç gün sürer; dizanteri safhası 2. safhada ise tedavi süresi 10 veya 15 günü bulmaktadır. 10 veya 15 gün içerisinde hasta normale dönmeye başlamaktadır. Eğer dizanteri hastalığı 1. safhada ise 7 veya 10 gün içersin de iyileşmektedir. 1. safhada olan hasta tedavi edilmez ise 2. safha ortaya çıkar ve iyileşme süresi daha uzun sürmektedir.

Dizanteri, virüs ve bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Dış etkenler sebebi ile vücuda giren bakteri ve virüsler ince bağırsak duvarlarına yapışarak enfeksiyona sebep olmaktadır. Dizanteri gelişmiş ülkelerde görülmemektedir fakat az gelişmiş ülkelerde daha sık görülmektedir. Dizanteri rahatsızlığı ortamların temiz olmamasından dolayı kolayca insanlara geçmektedir ve hızla çoğalarak, çok önemli hastalıklara neden olmaktadır.

Dizanterinin çeşitleri

En çok karşılaşılan formu, amipli dizanteridir. Daha az rastlanılan formu ise basili dizanteridir. Her iki şeklide bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlardır.

İlk belirtileri ani üşüme ve yüksek ateş ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle geceleri hastanın ateşi daha fazla artmaktadır fakat sabahları ateş azalmaktadır. Hastalığın ileri safhalarında hastanın hareketi tamamen azalmaktadır ve yarı baygın şeklindedir.

Dizanteri tedavisi kaç gün sürer ve aşamaları nelerdir;

Dizanteri hastalığı çok şiddetli ise tedavisinin mutlaka hastanede yatırılarak yapılması gerekir. Enfeksiyonun bağırsaklarda olması, hastanın beslenmesini engelleyecek ve iyileşmesini geciktirecektir. Özellikle hastanın kalorisi yüksek, küçük lokmalar halinde yiyecekler ile beslenmesi gerekmektedir. Bu durumda dahi beslenemeyen hastaların damar yolu ile beslenmesi sağlanmaktadır. Bağırsaklardaki enfeksiyonu oluşmasını engelleyen antibiyotik çeşitleri kullanılmaktadır. Antibiyotik tedavisi 10 veya 15 gün arası sürmektedir. Hastanın tamamen iyileşmesi bir ay içerisinde olmaktadır.

Daha hafif dizanteri rahatsızlığı olan hastanın hastaneye yatmasına gerek yoktur ve tedavisi evde yapılmaktadır. Tedavisi 7 veya 10 gün sürmektedir. Fakat bazı hastalarda iyileşme olduktan sonra 15 gün sonra hastalığın tekrar başlama olasılığı vardır. Hastada tekrar belirtiler başlayabilmektedir. Bunlar; yüksek ateş, karın ağrısı, idrar yolu iltihabı, kalp atışında hız, omurga enfeksiyonları ve zatürredir.
]]> Dizanteri Bitkisel Tedavisi https://www.dizanteri.gen.tr/dizanteri-bitkisel-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 10:54:02 +0000 Dizanteri bitkisel tedavisi, Dizanteri hastalığı çok eskilere dayanan bir bulaşıcı hastalıktır. Görüldüğü bölgede salgın olarak yayılabilen dizanteri hastalığı genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanır. Oluşan bu bakte Dizanteri bitkisel tedavisi, Dizanteri hastalığı çok eskilere dayanan bir bulaşıcı hastalıktır. Görüldüğü bölgede salgın olarak yayılabilen dizanteri hastalığı genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanır. Oluşan bu bakteri salgınları temiz olmayan ortamlar, giysiler ve sularda daha fazla çoğalarak yayılır. Dizanteri hastalığı tedavi edilmezse ölümlere yol açar. Ciddi kanlı isallere yol açan bu hastalığın tedavisi için bitkisel destekler uygulanır. Profesyonel tedaviye destek amaçlı uygulanan dizanteri bitkisel tedavisinin etkili olabilmesi için kişinin tamamen hijyene uygun koşullara ulaşması gerekir. Bol sıvı tüketimi de tedavide çok önemlidir.
 • Ayran ve kaya tuzu, Dizanteri bitkisel tedavisi sürece destek amaçlı uygulanır. Ayran içerisine kaya tuzu koyarak tuzlu ayran içmek dizanteriye iyi gelir. 
 • Çimen tohumu ve ayran, Aktarlarda satılan çemen tohumunu toz haline getirdikten sonra içilen ayranın içine katıp içmek gerekir.
 • Muz ve ayran, Olgunlaşmış muz ve ayranı karıştırdıktan sonra tüketilmesi gerekir. Bu tarif dizanteri bitkisel tedavisinde etkilidir ve kısa sürede isalı keser. 
 • Limon kürü, Dizanteri bitkisel tedavisinin bir diğeri limon tüketmektir. Limonu kabuğuyla birlikte kaynattıktan sonra suyunu içebilir yada katı meyve sıkacağını kullanarak elde edilen limon suyunu tüketebilirsiniz. Limon suyu bağırsaktaki toksinleri atmak için çok etkilidir. 
 • Nar kabuğu kürü, Dizanteri bitkisel tedavisinde kullanılan nar kabuğu kürü dizanteriye sebep olan bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardım eder. Bunun için nar kabuğu ile süt birlikte kaynatılır. Dinlenen karışım süzüldükten sonra aç karnına yemeklerden önce 3 eşit şekilde içilmelidir. 
 • Hint yağı, Bağırsakları yağlayarak misül görevi gören Hint yağının dozunu iyi ayarlamak gerekir. Bu nedenle uzmana danışarak kullanmak gerekir. Dizanteri bitkisel tedavisinde küçük dozla alınan Hint yağı bağırsağın kasılmasını ve hareketliliğini sağlar. 
 • Diğer, Portakal yemek ve suyunu içmek, peynir, ayran, zencefil kökü, karabiber, kimyon, Hindistan cevizi, haritaki, Hint bektaşi üzümü, sarımsak, domates, hardal tohumu gibi gıdalar dizanteri bitkisel tedavisinde kullanılır. 
]]>